הנחות יסוד של NLP  – המפה היא לא השטח

 שיטת הטיפול NLP (Neuro Linguistic Programming) היא שיטה המושתת על כמה הנחות יסוד, אשר משמשות כמעין מצפן ומדריך של קשת רחבה ומגוונת של פעולות בהן נוקט המטפל תחת הכותרת הרחבה של טיפול נלפ. ניתן לומר שהנחות היסוד של נלפ הן בעצם אמונות אשר עליהן מבוסס מכלול המודל של שיטת NLP, ולכן במסגרת קורס NLP מדובר באחד מן הנושאים החשובים והבסיסיים ביותר שהתלמידים לומדים, על מנת שהם יוכלו לשדרג את החשיבה שלהם ולבסס את הגישה הטיפולית שלהם עם אנשים על אותם אמונות מעצימות והנחות יסוד.

אז בין אם כבר יצא לכם לחוות קורס NLP ולשדרג את התוכנה בראש שלכם באמצעות מספר אמונות מעצימות, ובין אם אתם שוקלים את האפשרות של קורס נלפ בעתיד הקרוב, אתם מוזמנים להמשיך לקרוא את המאמר שלפניכם ולהעמיק את הידע שלכם לגבי אמונות הבסיס – הנחות היסוד – של NLP, אשר יעצימו אתכם ויקנו לכם ביטחון עצמי, הערכה עצמית, יכולות שכנוע ויעילות רבה יותר בתור מטפלי נלפ. במאמר זה נספר לכם על הנחת מהנחות היסוד הראשונות והחשובות ביותר – המפה היא לא השטח.

המפה היא לא השטח

זו אחת מהנחות היסוד החשובות והמהותיות ביותר עבור כל העוסקים בתחום של טיפול NLP, מפני שעל הנחת יסוד זו מושתתים הרבה מהעקרונות המנחים הנוספים עליהם התבססו ריצ'רד בנדלר וג'ון גרינדר כאשר הם פיתחו את המודלים הראשוניים של NLP. לפי הנחת יסוד זו, בכל חלקיק שניה זורמות לתוך התודעה שלנו אינספור פיסות מידע, אשר מגיעות אלינו דרך חמשת החושים שלנו. אך החלק המודע במוח שלנו מוגבל, ולכן הוא מסוגל לרשום בתודעה רק שבע פלוס או מינוס שתיים מכל חלקיקי  המידע שמפציצים אותנו בכל רגע נתון.

זו הסיבה שלפי מומחי נלפ בני האדם פשוט אינם מסוגלים להכיר את העולם כפי שהוא "באמת". הסיבה לכך מבוססת על העובדה שהמוח המודע שלנו מוגבל מאוד ביכולת שלו לתפוס את העולם החיצון. בנוסף, אפילו חלקיקי המידע שאנחנו כן מצליחים לתפוס באמצעות התודעה שלנו – שבסופו של דבר מהוות חלקיק זעום ביותר מהמציאות הרחבה –מסוננים גם הם באמצעות מנגנוני התודעה שלנו: האמונות, הערכים, הלכי הרוח שלנו וכדומה.

הנחת היסוד הזאת מבוססת על ספרו של הבלשן אלפרד קורז'יבסקי, "מדע ושפיות", בו הוא הסביר שבני האדם רחוקים בשנות אור מהמציאות, והסיבה לכך היא שהם יוצרים מפות אודות המציאות – תהליך שמתבצע אוטומטית בתודעה שלהם – ושהם פועלים בעולם לא על בסיס ה"מציאות", אלא על בסיס המפה של המציאות, אותה הם יצרו בצורה לא מודעת. כל אדם חווה את העולם בדרך הייחודית לו ולחוויות שהוא עבר בחייו, ולכן מטפל נלפ דואגים תמיד מקפיד לתת את הכבוד הראוי למפה האישית של האדם שנמצא מולו, כל עוד היא באמת משרתת אותו ומקדמת אותו בחיים.