מסגור מחדש

אחד מן הדברים החשובים ביותר שלומדים במסגרת קורס NLP הוא מסגור מחדש. לכאורה מדובר ברעיון פשוט למדי, שבמהותו אומר לקחת תוכן בעל משמעות מסוימת ולסובב אותו בצורה כזאת שבסוף התהליך תתקבל משמעות אחרת. כתוצאה מכך האדם יתייחס לכל הנושא בצורה אחרת, ואולי, בהמשך, ישנה את ההתנהגות שלו בהתאם לתהליך שהתבצע. למרות שעל פניו מסגור מחדש באמצעות NLP נראה פשוט, ואולי אף פשטני, מדובר באחת מהטכניקות היעילות והחשובות ביותר, אשר בעיני מתבונן מהצד באמת עשויות להיראות כמן מעשה קסמים.

התופעה של מסגור מחדש איננה המצאה של NLP, היא משהו שקיים באינספור בדיחות: משהו שנדמה כמו דבר מסוים משתנה בנקודה מסוימת והופך למשהו אחר. הפתיח של הבדיחה מוביל את המאזין לאורך נתיב מסוים, ושורת הסיום של הבדיחה שולחת אותו לכיוון אחר לחלוטין (ומכאן ההפתעה וההומור). מסגור מחדש הוא מעשה יצירתי, שפירושו לקיחת אירוע או תופעה שגרתיים והצבתם בתוך מסגרת אחרת. מומחי NLP מחלקים את תופעת המסגור מחדש לשני סוגים: מסגור מחדש של הקשר ומסגור מחדש של משמעות.

מסגור מחדש של הקשר

מסגור מחדש של הקשר מבוסס על ההנחה שכל ייצוג חושי הנו בר תוקף – בהינתן ההקשר המתאים. מסגור מחדש של הקשר לוקח את החוויה של מה שמוגדר בתור "הבעיה", ומציב אותה בתוך מסגרת אחרת, אשר בה היא כבר לא נראית כבעיה, ואשר בה היא אפילו יכולה להיראות כמשהו חיובי או מועיל. להלן מספר דוגמאות למסגור מחדש של הקשר:

1.      הוא מתקמצן על הכסף שלו – הוא מתקמצן על הכסף שלו, וזה בדיוק מה שמאפשר לו לחסוך כסף ולרכוש עבור הילדים שלו את ההשכלה האיכותית והטובה ביותר עבורם.

2.      היא איטית – היא איטית, וכאשר אתה תגלה שאתה שקוע לחלוטין באחד מהספרים שהיא כתבה, לא רק שאתה תתחיל להעריך כל שניה ושניה שהיא השקיעה בכתיבה, אתה גם תבין למה הספרים שלה כל כך מצליחים.

3.      זה יקר – זה יקר, אבל מה שיקר באמת יהיה לקנות את המוצר השני שעולה בעשר אחוז פחות, אבל שמחזיק חצי מהזמן שהמוצר הראשון יחזיק. אם תערוך השוואה מעמיקה, תגלה שהמוצר הזה נמכר במחיר מציאה.

מסגור מחדש של משמעות

כאשר מדובר על מסגור מחד של משמעות, פירוש הדבר הוא שההקשר נותר בעינו ושהמשמעות משתנה בצורה ישירה, וכתוצאה מכך התגובה של האדם משתנה. להלן מספר דוגמאות למסגור מחדש של משמעות.

·         בעיות הופכות לאתגרים, להזדמנויות לפעולה או לצמיחה, לאפשרות ללמוד ולפתח מיומנויות וכישורים חדשים.

·         עצלנות הופכת ליכולת להרפות ולהירגע, ליהנות מנינוחות ולמקד את האנרגיה שלנו בצורה שלווה ורגועה אך ורק בדברים שראויים לתשומת הלב שלנו.

·         פחד הופך לאמצעי אזהרה והגנה, אשר יכול לעזור לנו לשמור מרחק מסכנה או מדברים שעלולים לפגוע בנו.

ושתי דוגמאות נוספות למסגור מחדש של משמעות:

1.      הוא לא מחבב אותי, הוא תמיד מותח עלי ביקורת – כנראה שמספיק אכפת לו ממך כדי להקדיש מהזמן שלו לעזור לך לדעת שאתה יכול להתאמץ יותר כדי לממש את מלוא הפוטנציאל שלך.

2.      ראיונות עבודה תמיד מלחיצים אותי – תתאר לעצמך עד כמה האדם שמראיין אותך לעבודה ישתעמם ממך אם תגיע לראיון מנומנם או עם שפע של ביטחון עצמי. מעט לחץ מאפשר למראיין לדעת שהעבודה הזאת חשובה לך.