054-6673370 meirtavori@gmail.com

מאמר זה הנו חלק מתכני קורס NLP וסוגסטיה

תת המודע, הוא המקום שבו חי החלק האמתי שבך, שבי ושבכל אחד אחר אשר נמצא ברמה מתחת לסף ההכרה, והוא נקרא תת המודע. תת המודע ניחן בעוצמות מדהימות.
הוא יכול לעזור לך להיות כל מה שאתה רוצה להיות. עשיר ומפורסם, רזה, שמח או עצוב – הוא האני האמיתי שלנו.

כיצד התת מודע עובד:
כדי שתבין כיצד תת המודע עובד, עליך להבין שהוא דומה מאוד למחשב בדרך פעולתו.
אתה יודע שאם אתה קונה מחשב, מניח אותו על השולחן ושואל אותו שאלה הוא לא יהיה מסוגל לענות לך. הסיבה לכך היא שעד לנקודה זו המחשב לא תוכנת לעשות דבר. מחשב יכול לפעול רק על בסיס הפקודות שתוכנתו לתוכו, ולכן הוא חייב לפעול לפי אותו תכנות, אין לו ברירה אחרת. אתה יודע שאם אתה משנה את התכנות של המחשב שאתה קונה בחנות, הוא כבר לא יכול להמשיך לתפקד על בסיס התכנות הישן, ולפיכך הוא חייב לתפקד לפי הפקודות החדשות שתוכנתו לתוכו.

ובכן, בדיוק כך עובד תת המודע שלנו, כמו מחשב. הוא פועל לפי אותם חוקים וכללים שתקפים לגבי מחשב, רק שהוא הרבה יותר עוצמתי.
מדי יום אנו מתכנתים את המחשב התת הכרתי שלנו, באמצעות החוויות שאנו חווים בחיינו. כאשר אנו נולדים, המחשבים שלנו בעקרון אינם מתוכנתים. ישנו מעט תכנות.
הוא חייב להפוך אותנו לסוג האדם שהוא תופס שאנחנו, על בסיס כל המידע שתוכנת לתוכו וימשיך להיות מתוכנת לתוכו עד שנחזיר את נשמתנו לבוראנו.
לדוגמא, אם אותו מחשב שלנו אומר, בהתבסס על התכנות שלנו, שאנחנו שמנים – נהיה שמנים. אם הוא אומר שאנחנו רזים או מעשנים, מצליחנים או מפסידנים – כך נהיה. תת המודע מחשב את כל התכנות שהתקבל ומקבל החלטה, לגבי סוג האדם שאנחנו. התכנות הזה הגיע לשם ממגוון רחב של מקורות והמחשב שלנו חייב לפעול על בסיס תכנות זה.
מה הם תפקידי תת המודע:
מהן חלק מתוכנות ההפעלה, אם תרצו, שקיימות במחשב הפנימי הזה?
1. הזיכרון:
הזיכרון שלנו, החל מיום היוולדנו. אנו חושבים על דברים שקרו לנו בעבר בתור דברים שנשכחו או נשמרו בצורת זיכרון.
אז מה שאנחנו עושים כאן בעצם, זה לדבר על הזיכרון הפעיל של המוח המודע. תת המודע הוא כמו מצלמת וידיאו. כל דבר שאי פעם חווית, שמעת, ראית, הרחת או טעמת טמון לעד במחסני הזיכרון של תת המודע שלך.
אנו לעולם איננו שוכחים דבר. אם יש סיבה לכך, בטיפול בטרנס אנו יכולים לגשת לאותו מחסן זיכרון וזה כמו שאנחנו יכולים ממש לחזור לעבר. לדוגמא, באמצעות ריגרסיה אתה יכול לחזור לאחור ולחוות מחדש את יום ההולדת הראשונה שלך, או את הלידה שלך, ואפילו זכרונות מחיים תקופות חיים קדומות, מדובר ביותר מסתם היזכרות, זה כאילו שאתה ממש שם, בזמן שזה קורה מחדש. אתה יכול לראות את מה שקרה, אתה יכול להריח, אתה יכול לטעום, אתה יכול לשמוע בבירור. אנו לעולם לא שוכחים דבר ממה שנמצא בתת המודע, רק ברמה המודעת.

2. הרגלים
התכנות השני שיש לנו במוח הפנימי – הרי הוא תת המודע – הוא הרגלים. ישנם שלושה סוגים של הרגלים. שלושה בלבד. אתה יודע שיש לך מספר הרגלים טובים, וכמובן שאתה יודע שיש לך מספר הרגלים רעים. כמו לכל אחד מאתנו. אך למעשה, רוב ההרגלים שלנו אינם טובים או רעים, רוב ההרגלים שלנו הם פשוט הרגלים שימושיים.
אנו אוטומטית מגיבים בצורה מסוימת בתגובה למשהו שקורה. כאשר הטלפון מצלצל, לדוגמא, איננו מביטים בו בפליאה ותוהים במה מדובר, אנחנו אוטומטית מרימים את השפופרת ובהתאם למצב הרוח שלנו, אנו עונים באופן מסוים.
3. רגשות
הדבר הנוסף שנמצא בתת המודע שלנו הוא רגשות.
כמובן שלא היינו רוצים להיות נטולי רגשות, כמו אהבה, חיבה וכל שאר הרגשות החיוביים הללו, אמנם לפעמים הרגשות שלנו עושות לנו בעיות.
המוח המודע אינו יכול להתמודד עם רגשות בשום דרך, מפני שזה לא חלק מעבודתו.
בכל פעם שאנו זקוקים לרגש, המוח המודע שלנו מתחלק לשניים ואנו מתמודדים עם אותה סיטואציה מתוך החלק הלא רציונאלי ואולי אפילו ילדותי, אך הנבון להפליא שלנו – תת המודע.
כפי שכתבתי, לפעמים הרגשות שלנו עושות לנו בעיות.
אני משער שהיו פעמים רבות בעברך בהן התמודדת עם סיטואציה מסוימת, ולא היו מעורבים שם רגשות רבים, אולי רק ממש מעט.
ואז לאחר שהסיטואציה חלפה והמוח האנליטי שוב חזר למשול, שמעת את עצמך אומר משהו כמו “למה אמרתי את זה?” או “למה עשיתי את זה? זה היה ממש טיפשי מצדי”.
ואותו מוח פנימי, תת המודע, צחק ואמר “נכון, אבל זה היה כל כך כיף”. כולנו חווינו את זה, בזמן כזה או אחר.
4. המוח ההגנתי
הדבר הבא שישנו בתת המודע שלנו, וקרוב לוודאי שהוא גם החלק החשוב ביותר בו, הוא המוח המגונן שלנו. תפקידו להגן עלינו מפני סכנה ממשית או מדומה.
חשוב לבין, מה שתת המודע מדמיין נתפס בעיניו כמו משהו שקורה במציאות, הוא לא מצליח להבדיל בין השניים. ועליו להגן עלינו מפני סכנה.
דוגמא קצרה לכך:
לקוחה שגובהה היה 1.55 מטרים ומשקלה היה כ-135 ק”ג. היא ישבה בכיסא וסיפרה על בעיית האכילה שלה, אולם כל תלמיד שקיבל את ההדרכה שלי בקורס NLP וסוגסטיה מייד יבין שלא מדובר בבעיית אכילה. אלא אירוע בעברה גרם לתת המודע שלה להגן עליה, על ידי כך שהוא הפך אותה לשמנה.
בקיצור, מה שקרה עם הלקוחה הזאת, והיא לא הייתה יכולה להיזכר בכך בעזרת המוח המודע שלה, הוא שכאשר היא הייתה ילדה בת שש, אביה החורג התעלל בה. היא סיפרה על כך לאימא שלה, אך היא לא האמינה לה. היא הרגישה אשמה, כאילו שהיא עשתה משהו פסול. אך באותה נקודה היא עוד לא השמינה.
כאשר היא למדה בתיכון, היא הרגישה כאילו שהיא מתנהגת בצורה מופקרת מדי לטעמה. היא הרגישה שהבנים בתיכון פשוט מנסים לפגוע בה. גם זה לא גרם לה להשמין. אך כאשר היא הייתה בת עשרים וארבע היא התחתנה עם “האביר על הסוס הלבן”, הגבר שלעולם לא יפגע בה.
ביום השני לנישואיהם, הם אכלו ארוחת ערב והוא החליט לחשוף בפניה את לבו ולהראות לה את מידת אהבתו כלפיה. הוא סיפר לה שכאשר הוא היה בחור צעיר בן שמונה עשרה, בזמן שהוא שירת בחיל האוויר, הוא היה נוהג להתחיל עם נשים פשוט כדי לנצל אותן ולזרוק אותן לאחר מכן.
אתה כבר יכול לדמיין מה תת המודע הרגיש לגבי הגבר הזה, בו האישה הזאת חשבה שהיא תוכל לבטוח כפי שלא בטחה באף גבר בעבר, ואשר היה מסוגל להתנהג כך כלפי נשים.
באותה נקודה תת המודע ניגש למחסני הזיכרון שלו ולמידע שטמון בו ואמר

“אבא שלך החורג פגע בך קשות, הנערים בתיכון ניסו לפגוע בך ועכשיו הגבר היחידי בו בטחת אומר שהוא היה מסוגל להתנהג כך לאישה. ואם הוא עשה זאת לאישה אחת, הוא בהחלט יכול לעשות זאת גם לך”.

ותכף ומיד הוא קיבל את ההחלטה: גברים פוגעים בנשים, ולפיכך עלי להגן עלייך מפני גברים. עכשיו, הוא לא יכול ללמוד אותה קראטה, הוא לא יכול לקנות לה רובה, לכן הוא הגן עליה בדרך היחידה שהייתה זמינה לו, וכך האישה הזאת החלה לעלות במשקל במהירות מסחררת. כך שתוך זמן קצר היא נעשתה כל כך שמנה, שאף גבר כבר לא התעניין בה והיא הייתה מוגנת.
כך תת המודע מגן עלינו לפעמים, בדרך שלא היינו בוחרים בעצמו, אך חשוב לזכור שהגנה היא תפקידו העיקרי.
5. עיקרון המינימום מאמץ:
החלק האחרון בתת המודע הוא חלק שלילי. למרות שתת המודע עוצמתי להפליא, הוא גם החלק העצלן ביותר בתוכנו.
הוא לא אוהב לעשות את העבודה הנחוצה כדי לקבל סוגסטיות חיוביות שיחוללו אצלנו שינויים בתחומים שהיינו רוצים לשנות. הוא אוהב להשאיר את הדברים כמו שהם ונדרשת לו עבודה רבה מדי כדי לחולל שינוי חיובי. וסוגסטיות חיוביות הן אחד מהדברים שהכי קשה להכניס לתוך תת המודע שלנו.
מצד שני, סוגסטיות שליליות נכנסות לחלק הפנימי הזה בנו בקלות רבה, מפני שלא נדרשת עבודה כדי לקבל סוגסטיה שלילית.
תרשה לי לתת לך דוגמא של אדם כבד משקל היוצא מהמקלחת. הוא עומד מול מראה, ומה לדעתך הוא אומר לעצמו בזמן שהוא מביט על עצמו במראה? “וואו, אני ממש שמן”. הרעיון (אוטוסוגסטיה) הזה נכנס היישר לתת המודע ותת המודע אומר “כן, זה תואם את התכנות שיש לי כאן, זה תואם את התפיסה שלי לגביך”. ולכן, הוא מקבל את הסוגסטיה הזאת, כך שהתפיסה של אותו אדם כאדם שמן מתחזקת עוד יותר והוא הולך ומשמין.

מצד שני, אם תיקח את אותו אדם כבד משקל ותעמיד אותו מול המראה ותגרום לו לומר “אני רזה, אני חטוב ואני בריא”, הסוגסטיה מתקדמת לעבר תת המודע ותת המודע אומר “לא, זה לא תואם את התכנות”, ולכן הסוגסטיה נדחית.
כיצד אנו יכולים להכניס סוגסטיות לתוך המוח הפנימי? חשוב שתבין זאת: אם רעיון, מחשבה או מושג מורשים להיכנס לתת המודע, זה חייב לקרות. אתה משנה את התכנות והמוח הפנימי חייב להגיב לתכנות החדש. אבל זה לא כל כך פשוט.
במאמר הבא נרחיב את הדיבור על איך סוגסטיה עובדת

שלכם לכל דבר ועניין

ד”ר מאיר תבורי